VIDEOROZHOVOR: On-page SEO a SEO vychytávky

VIDEOROZHOVOR: On-page SEO a SEO vychytávky

Aké sú základy pri On-Page SEO? Na čo si dávať pozor? S Filipom Škultétym sme sa porozprávali o tom, ako postaviť web tak, aby sa Google páčil. Dozviete sa názor špecialistu aj jeho „best practices“ v on-page SEO.


Pre milovníkov .mp3, nech sa páči aj audiozáznam.

Filip má online marketingovú agentúru Glidy, ktorá sa zaoberá záležitosťami, ako sú SEO či PPC. Dnes sa budeme rozprávať o tom, ako postupuje on, resp. na čo si dáva pozor. Popritom si už tradične zahráme Need For Speed Carbon. Aby to bolo fér, dám si najslabšie auto.

 

Kde si vyrastal, kam si chodil do školy?

Som z Bratislavy, žijem tu v podstate celý život. Na základnú som chodil do Ružinova a teraz, asi pred dvomi týždňami, som dokončil Strednú priemyselnú elektrotechnickú v Dúbravke. Ale veľmi ma to tam nebavilo, takže stále venujem online marketingu, nebudem elektrikár.

 

Áno, Filip má 19 rokov, takže stihol toho celkom veľa. A kedy si sa dostal k online-u?

Keď som mal 10, s kamarátom sme riešili stránky o hrách. Lenže mne tie hry nikdy nešli – tak ako teraz – takže som začal robiť akéhosi manažéra tímu, dohadoval som zápasy, spravoval web a pod. a spravil som k tomu novú stránku. To bol taký môj prvý “pracovný” kontakt s internetom. V 12 rokoch som začal riešiť aj copywriting. Celkom dobre mi šlo písanie, tak som si chcel privyrobiť. Ľudia sa začali pýtať, či je to SEO optimalizované, tak som si to začal študovať. Postupne sa pridali PPC kampane v systéme AdWords, Facebook a teraz už riešim komplexne aj UX atď.

 

Takže ty si bol freelancer a potom si si ako celkom mladý založil agentúru. Prečo si sa rozhodol založiť si agentúru?
Pretože ten dopyt bol pomerne veľký a vždy som túžil založiť si niečo väčšie. Som globálne orientovaný, zaujíma ma svet, rád cestujem… Ten freelancerský svet je menší a myslím si, že vďaka agentúre som schopný viac komunikovať s ľuďmi.

 

Robíte aj svetových klientov? Nielen lokálnych?

Áno. Máme najmä slovenské firmy, ktoré expandujú do zahraničia, ale máme aj kampane vo Francúzsku, Anglicku, Nemecku, Poľsku, Maďarsku…

 

A tam máš nejakých „native“ ľudí? Asi ťažko, však?

Anglické si vieme bez problémov poriešiť aj sami. Keď máme nemecké kampane, riešime ich cez študentov, čo majú vyštudované bilingválne gymnáziá – C1ky, C2ky v danom jazyku.

 

Čiže priamo riešite výkonnostný marketing, SEO, PPC a podobne.

Presne tak.

 

Dnes sa budeme venovať hlavne tomu SEO. Zaujíma ma on-page, na ktorý veľa ľudí zabúda, resp. neprikladá mu príliš veľkú dôležitosť. Čo je úplne prvá vec, na ktorú prihliadaš, keď riešiš on-page pre klienta?

Úplný základ je analýza kľúčových slov. Bez toho by si strieľal naslepo. Analýza kľúčových slov musí byť dobrá, musíš vedieť, ako ľudia dané slovo vyhľadávajú, nielen to, ako je to slovo gramaticky alebo odborne správne. Niektoré slová sa totiž používajú inak. Napríklad ľudia hovoria „fotovoltaické panely“, ale správne sú to „fotovoltické panely“.

Samozrejme, na webe si nemôžeš dovoliť kľúčové slovo, ktoré je nespisovné alebo zlé. To sa potom rieši rôznymi spôsobmi – napríklad si dáš do zátvorky „nespisovne: fotovoltaické panely“, alebo keď publikuješ PR články, spomenieš aj toto zaužívané slovo. Na webe je však dôležité mať správne výrazy, nešíriť dezinformácie.

 

A keď už máš tú analýzu kľúčových slov, čo riešiš ďalej v rámci on-pageu?

Titulky a metatagy. Čo sa týka toho titulku, najlepšie je dostať kľúčové slovo čo najbližšie k začiatku. Má to niekoľko významov. Jednak z hľadiska SEO – Google tomu prikladá vyššiu hodnotu. Na druhej strane je potrebné uvedomiť si, akým spôsobom ľudia čítajú webovú stránku. Oni ju len skenujú. Skenujú si začiatky titulkov, takže je fajn, keď sú vyznačené boldom. Ak máte zhodu s vyhľadávacím dopytom, vyznačí sa to tučným písmom, to isté aj meta description, ktorý musí človeka zaujať a tým sa dvihnú CTR

 

Čiže title nielen z dôvodu, aby to bolo dobré pre SEO, ale aby to bolo dobré aj pre užívateľa.

Pri on-page sa dá riadiť celkom jednoduchou poučkou: „To, čo uľahčí život používateľovi pri vyhľadávaní, získavaní informácií alebo nákupe, je dobré aj pre SEO.“

 

 

A čo ďalšie riešiš okrem titulku?

Tie metatagy. Tam sa zameriavame na meta description, lebo nám dvíhajú CTRko, ako som spomínal aj keď to nie je priamo rankingový faktor, čiže kľúčové slová v meta description nijak nepomôžu, ale ak ste v prvej trojke alebo v prvej päťke, bojujete o to, aby na vás ľudia klikali. Pokiaľ máte vyhľadávací dopyt vyznačený boldom, zaujmete viacej. Riešime aj meta robots. Na všetky stránky, ktoré chceme, aby boli indexované vyhľadávačom, dávame index follow.

Stránky, pri ktorých nechceme, aby boli indexované, napríklad admin rozhrania alebo testovacie verzie stránok, musíme označiť ako NoIndex, NoFollow. Veľa ľudí to označuje len cez robot.txt, ale treba si uvedomiť, že je to iba odporúčanie pre robota, ktorý to stále môže indexovať. S meta robots mu to doslova zakážete.

A pri weboch, ktoré majú málo obsahu, riešime aj meta keywords. Veľa ľudí tvrdí, že meta keywords už nemajú žiadny zmysel, ale ja tvrdím, že pokiaľ má web málo obsahu – napríklad o klincoch jednoducho nenapíšete normostranu – je potrebné vyplniť aj meta keywords. On sa potom od nich odráža aby zistil v čom spočíva význam toho webu, keď to nevie zistiť z jeho obsahu.

 

Sú aj také veci, ktoré nie sú podľa teba až také dôležité, ale iní ľudia im prikladajú veľkú dôležitosť?

Veľa odkazov. Ľudia, ktorí sa v tom nevyznajú, ľahko naletia ponukám ako „1000 odkazov za 20 eur“, to sú indické a pakistanské weby,  link farmy a podobné srandy… Ono to síce funguje, ale budete hore možno dva týždne, možno mesiac. Potom opäť padnete dole, do zabudnutia, s tým je potom problém. Musíte sa disavownúť, inak príde penalizácia za príliš veľký počet odkazov. Niekedy stačí mať poriadných pár odkazov z Wikipedie alebo nejakých vysoko autoritatívnych webov. Stačí mať štyri – päť odkazov, s ktorými porazíte niekoho, kto má 500 odkazovú link farmu. 

 

Čo si myslíš o kľúčových slovách v doméne? To je tiež taká vec, ktorú veľa ľudí rieši.

Jasné. To sa odstránilo už dávno. Priamo v doméne nemusíte mať kľúčové slovo v zmysle „klucoveslovo.sk“ alebo „klucoveslovo.com“. Má to logický zmysel – tých firiem a webov je také množstvo, že keby každý mal doménu v štýle „tehlovyobklad.sk“, „tehloveobklady.sk“, „obkladyztehal.sk“, ľudia by mali z toho guláš. Dôležité je to, čo je za lomítkom. Tam sú tie kľúčové slová podstatné. To je ten spôsob, akým sa tvorí štruktúra URL adries.

 

Čiže aj tie URLká sú dosť dôležité.

Áno, to je ďalší faktor. Treba myslieť na to, aby tá URLka bola čo najkratšia. A treba si dávať pozor aj na to, aby sa pri filtrovaní nevytvárali duplicitné stránky. Ak budete mať dva rôzne filtre, ale list produktov zostane rovnaký, vzniknú dve duplicitné stránky s rovnakým obsahom.

 

Ja mám hypotézu, že nie je dôležité, kto odkazuje na teba, ale na koho odkazuješ ty. Máš s tým nejaké skúsenosti?

Hodnotu konkrétneho spätného odkazu nemožno podľa mňa zistiť. Neviem, kde zistiť, nakoľko mi konkrétny odkaz pomohol. Za takú informáciu by som veľmi rád zaplatil, ale ešte som na ňu nenatrafil, ani som o nej nepočul… Ale áno. Autoritu webu si zvyšuješ tým, že odkazuješ na iné autoritatívne weby. Samozrejme, relevantné.

 

Hovoril si aj o Wikipedii. Ako sa dávajú odkazy na Wikipediu? Lebo oni vo Wikipedii musia schváliť, ak si chceš dať odkaz na seba.

Tam je to pomerne zložité. Nám sa to podarilo iba párkrát, ale bolo s tým veľa piplačky. Napríklad – nebudem konkrétne menovať – robili sme odborný článok na tému, ktorá na slovenskej Wikipedii nebola spracovaná. Našli sme ju aj na iných, nekonkurenčných portáloch a vytvorili sme výcuc. Z každého portálu sme zobrali niečo iné. V podstate sme nepodporili našu konkurenciu, len obsahové weby. Niečo sme zobrali aj z nášho kvalitného blogového príspevku alebo často kladených otázok klienta. Na Wikipedii sme ich uviedli ako externé zdroje. Tie informácie sa tam skutočne nachádzali, boli tam aj citáty, takže to nemohli zmazať. V praxi to vyzerá asi tak, že pridáš nejaký článok na Wikipediu, pozrie sa na to administrátor alebo dobrovoľník a ten ti poprípade hodí nad článok výstrahu, že ak ho neupravíš podľa pravidiel, bude zmazaný. Mne sa stalo, že tam svietil ešte mesiac, až potom ho zmazali, inokedy ho zmazali do dvoch dní.

 

Čiže ty odporúčaš nie dávať odkazy do existujúcich článkov na Wikipedii, ale skúšať tvoriť kvalitný obsah pre Wikipediu, s tým, že odkaz, ktorý tam chceš dať, je logický a najlepší na svete.

Presne tak. Z toho článku alebo blogpostu niečo doslova odcitujem a oni by to nemali vymazať, lebo to musí byť revelantné. Keby som pridal nejaký rozširujúci odkaz alebo by som našiel vo Wikipedii odkaz, ktorý smeruje na 404ku, aj keď komerčný web, a presmeroval by som to na iný komerčný web, napríklad môjho kienta, tak by ten odkaz neprežil.

 

 

A na čo podľa teba ľudia najčastejšie zabúdajú pri optimalizácii?

Na vnútorné prelinkovanie webu. To si veľa ľudí neuvedomuje, pritom je to úplne jednoduchá vec. Stačí, ak ste v rámci webu schopní nájsť relevantnú tému. Napríklad ak máte odborné slovo a máte ho vysvetlené v Slovníku pojmov alebo v Často kladených otázkach, tak ho jednoducho prelinkujete. S odkazmi však nemôžete preháňať, aby človek po stránke nelietal, aby z toho nemal guláš. Musí to byť logicky prelinkované.

V poslednej dobe sa stretávame aj s príšerným filtrovaním produktov. To znamená, že vznikajú duplicity. Nie je to dobre riešené, ťažko sa to indexuje, je tam veľa premenných, URLka je veľmi dlhá… Tam existujú dva spôsoby ako to riešiť. Buď na začiatku všetkých filtrov dáte mriežku, čo je za ňou už Google neindexuje. Takže sa vyhnete vzniku duplicít v zmysle, že si vyfiltrujete mobilné telefóny od 100 do 1 000 eur a rovnaké telefóny budete mať v kategórii od 100 do 900 eur, že ten product listing bude rovnaký.

Potom ešte existuje druhý spôsob, ako z toho ešte viac vyťažiť, ale to je technicky náročnejšie. Keď copywriter pripraví texty, do ktorých sú vložené premnenné, čo sa ťahajú z daného filtra.

A spomenul by som ešte vlastné fotky. Lebo všetci ťahajú fotky z fotobánk. Google vie zistiť, či je fotka vaša. Teraz na Facebooku funguje aj to, že keď pridáte novú fotku, prebehne cez ňu skener a napíše vám, či je to originál. Neviem, či si to zaregistroval, ja som to zistil pred mesiacom… Takže Google vie takéto veci zistiť. Navyše, dnes je trend tvoriť nie profesionány nastajlovaný obrázok, ale radšej niečo autentické. Napríklad si píšete blog a dáte si tam fotku z vašej grilovačky, nie grilovačky z fotobanky.

 

Na druhej strane originálne obrázky dvíhajú autoritu toho webu aj danej podstránky, na ktorej sa nachádzajú. Ďalšia super vec je, že sú typy produktov, ktoré sa vyhľadávajú v Google obrázkoch. Napríklad parkety, obkladačky, topánky alebo niečo podobné. Vďaka tomu sa môžeš vysoko nachádzať aj v Google obrázkoch. Napríklad máš nejaký portál a na ňom 10 tipov na vianočnú výzdobu. Keď tam máš originálny obrázok, Google ťa odmení vysokou pozíciou v SERP.

 

A na čo si dávať jednoznačne pozor? Čo je najdôležitejšie? Tá analýza kľúčových slov?

V podstate áno. Veľa ľudí ju odflákne alebo ju má veľmi stručnú, má len päť kľúčových slov. Pri malom biznise je to v poriadku, ale ak máte veľký obchod s elektrotechnikou a vaše kľúčové slovo je notebook, po prvé nikdy neprerazíte, ak nemáte obrovský budget, po druhé také slová nemajú dostatočne veľký konverzný pomer, lebo človek, ktorý toto slovo výhľadáva, ešte nevie, čo chce. Nemá prehľad o značke, parametroch a podobne.

Analýza kľúčových slov musí byť podstatne hlbšia, dalo by sa povedať, že na tom stojí celé SEO. Chybou býva aj zlá analýza konkurencie. Treba si uvedomiť, že konkurencie v online a offline svete sú úplne odlišné. Zatiaľ čo v offline svete vám môže konkurovať päť alebo desať firiem, v online svete, v Googli, súperíte aj s portálmi, informačnými servermi či sociálnymi sieťami.

Vy ste možno v Googli druhý-tretí spomedzi konkurentov, ale obsahové stránky vás vytlačia až na druhú stranu. Ďalšia vec je, že tie obsahové stánky môžu byť aj PR články vašich konkurentov, ktorí vás takto predbehnú v prvom kontakte so zákazníkmi.

 

Daj aj nejaké tipy o niečom, o čom sa príliš nehovorí, ale je to podľa teba dôležité.

Asi umiestnenie servera. S tým je spojená konektivita, rýchlosť načítania stránky alebo dôveryhodnosť. Pokiaľ máte e-shop na Slovensku, tak by som riešil server na Slovensku. Ak robíte niečo európske, tak by som sa z vlastnej skúsenosti spoliehal na nemeckú geolokáciu. Ak robíte niečo svetovo, je fajn rozdeliť sa na viac serverov. To sa dá vyriešiť rôznymi spôsobmi.

 

Čiže Google podľa teba registruje, kde je server?

Skôr si myslím, že tam sú vedľajšie vplyvy. Spomínaná rýchlosť načítania stránky a konektivita. Ak často vypadáva server pre nekvalitný hosting, môže sa stať, že vypadne práve vtedy, keď si príde Google stiahnuť obsah. Zistí, že je nefunkčný, čo môže veľmi poškodiť ranking. Takže treba si vybrať kvalitný server v dobrej geo lokácí a zároveň to pomáha používateľom. Je rozdiel, či sa stránka načíta za 0.7s alebo 1.5s.

 

Myslíš, že to ten server až tak ovplyvní?

Myslím si, že áno. Keď si spustíš nejaké testy na meranie rýchlosti stránky, niektoré ponúkajú mžonosť pripojiť sa z rôznych miest na Zemi. Ja som minule testoval web, ktorý máme spustený na Slovensku. Zo Slovenska som sa pripojil do jednej sekundy, zo Stockholmu 1.5 sekundy a z Vancouvru to bolo 6 sekúnd. Ten rozdiel tam bol citeľný.

 

Takže nie je to len o cene…

…ale aj o kvalite, presne tak.

 

Dobre, na koniec mám ešte dve obligátne otázky. Prvá, kde si spálil najviac peňazí? Máš 19 rokov, takže veľa šancí si asi ešte nemal…

V rámci agentúry sme si založili internetový obchod This Is Oblečenie. Je to aj na Facebooku. Nebolo to v pláne, ale nakoniec tam predávame reálne produkty. Mal to byť marketingový experiment, skúšame tam veci, ktoré by sme si u klientov nemohli dovoliť. Štýly komunikácie, kampane… A pálime tam vlastné peniaze. Utopí sa tam toho celkom veľa. No na druhej strane je tu sekundárny výstup, rôzne dáta a informácie, ktoré majú možno ďaleko vyššiu cenu ako to, čo sme spálili… Ale za tri mesiace, čo to funguje, tam padlo už niekoľko tisíc eur.

 

A nejaký tvoj najväčší fail?

To si takto rýchlo nespomenie.

 

Ešte si sa až tak nevyfailoval?
Nie tak, aby sa o tom písalo.

 

To príde vekom.

Aspoň sa naučím niečo nové.

 

A čo plánuješ do budúcnosti?

V rámci agentúry riešime expanziu do ďalších krajín. Chceme začať spravovať sociálne siete, práve teraz hľadáme stážistku alebo stážistu, keby niekto chcel, môže sa ozvať – to je také náborové okienko. A chceme sa zlepšovať v tom, čo robíme, získať status Google Premium partnera, zatiaľ sme Google Partner. Chceme získať viac skúseností, viac klientov, väčších a zaujímavejších klientov…

 

Dobre. Ďakujem Filipovi za zaujímavý názor ohľadom SEO. Každý má iné názory, takže niekto možno nebude s jeho názormi úplne stotožnený. Vidíme sa pri ďalšom videoblogu. Čaute!

Štefan Polgári

V online marketingu sa pohybuje už viac ako 10 rokov. Spoluzaložil affiliate sieť DOGNET a affiliate marketingu sa venuje na profesionálnej úrovni. Spoločne s kolegami sa snažia tento odbor na Slovensku pozdvihnúť a zapojiť čo najviac publisherov.

Zarábajúci affiliate web
E-book zadarmo

Zarábajúci affiliate web

Už len jeden krok vás delí od získania e-booku, ktorý vám ukáže cestu k zarábaniu na webe formou affiliate marketingu

Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať

Akých inzerentov u nás nájdete?