Rozhovor s Dominikom Bartošom, začínajúcim „TOP“ publisherom

Rozhovor s Dominikom Bartošom, začínajúcim „TOP“ publisherom

Pripravili sme krátky rozhovor so začínajúcim publisherom. Nie je to „top affilák“ ale má na to dobre „našlápnuto“.

Ahoj Dominik. Dáme si teda taký štandardnejší rozhovor a publisherom. Zatiaľ nie si „TOP“ publisher, ale celkom to už začína dávať zmysel. A to je dôležité – začať. Ako si sa k affiliate marketingu dostal?

Ahoj, Števo, v prvom rade ďakujem za záujem. K affiliate marketingu som sa dostal vďaka blogu Peťa Chodelku. Dlho som googlil, ako by sa dalo zarobiť na internete, no všetko boli väčšinou všeobecné rady typu: založ si blog, bloguj – to ma vtedy vôbec nelákalo, ale Peťov blog nič také nehovoril. Bol plný praktických rád.

Podľa jeho rád som si založil prvý web. Napísal som pár textov, pootravoval som Katku na podpore, ako sa vytvárajú affiliate linky a fungoval môj prvý web. 🙂  Web síce vygeneroval nejaké predaje, ale náklady na PPC reklamu boli oveľa vyššie, ako predaje.

 

Ako si si vybral tematickú oblasť?

Najprv som si tému vyberal podľa výšky provízií, teraz si už vyberám podľa toho, v čom sa  aspoň trochu vyznám. V mojom prvom webe som si zle zvolil tému. Vybral som si veľmi úzku niku. Môj prvý recenzný web bol o bio krboch. Bol to veľmi úzko zameraný web a mal som problém s trafficom. Ďalší, oveľa väčší problém bol ten, že bio krby predával len 4home.sk a aj oni ich mali len obmedzené množstvo a ďalej už neobjednávali. Takže som sa na ten web vykašľal.

Myslím si však, že je výhodnejšie zvoliť si tému, kde sú drahšie produkty, stačí toho potom predať menej a celkom to začína dávať zmysel.

 

Kde alebo v akých oblastiach si sa začal vzdelávať?

Na začiatku som väčšinu informácií čerpal z Peťovho blogu, ale veľmi mi pomohol aj magazín na Dognete a podpora od Katky. Neskôr som objavil aj Visiblog, Konverzie.com, blog.paravan.sk ale aj český affilblog.cz. Po čase som zistil, že bez trafficu to nepôjde a že sa budem musieť zdokonaliť v SEO a PPC.

 

Čo je podľa teba najdôležitejšie v úvode?

Podľa mňa je najdôležitejšie sa nevzdať. Mne začal “ako-tak” zarábať až môj štvrtý web. Stálo ma to už dosť peňazí, ale ja som stále veril, že budem zarábať pomocou affiliate marketingu. Ale, samozrejme, je dôležité  vzdelávať sa v online marketingu a osvojiť si aspoň základy SEO a PPC. Ešte si myslím, že je dobré niektoré činnosti delegovať.

Keď som robil všetko sám, stálo ma to veľa času, nebolo to kvalitne urobené a nič som nezarobil. Ja outsourcujem najmä copywriting, ten mi vôbec nejde. Na Jaspravim.sk sa dajú nájsť veľmi kvalitní ľudia, ktorí pracujú za prijateľné ceny.

Podľa mňa je najdôležitejšie sa nevzdať. Mne začal “ako-tak” zarábať až môj štvrtý web.

 

Weby si robíš sám?

Áno, používam WordPress. Keď som začínal, o wordpresse som nevedel vôbec nič. Postupne som pozeral rôzne návody a začal som sa zdokonaľovať. Veľmi mi pomohol web wplama.cz.

Áno, používam WordPress. Keď som začínal, o wordpresse som nevedel vôbec nič.

 

Aké kampane používaš?

Väčšinu mojich príjmov tvorí TPD a Insportline, ale mám nasadený aj 4Home, Faxcopy, Novynabytok.sk, Temponabytok.sk a iné.

 

Je nutné veľa investovať? Ak áno, tak do čoho?

Podľa mňa je najlepšia investícia do obsahu. Na začiatku som investoval do PPC, ale keďže je to veľmi komplikovaný kanál, tak som na tom dosť prerobil.

 

Na čo treba myslieť pri tvorbe affiliate webu?

Podľa mňa je dôležité vhodne si zvoliť tému, teda vybrať si drahšie produkty. Čím drahšie produkty, tým vyššia provízia. Chcel som tým povedať, že je rozdiel získať províziu za vidličku, ktorá stojí 1€ a za televízor, ktorý stojí 700€. Ďalej si myslím, že je dôležité mať ”plán B”. Keď zainvestujem do webu veľa času a peňazí, nechcel by som byť závislý od jedného inzerenta, teda aby produkty, ktoré recenzujem, boli minimálne na 2 eshopoch.

 

Ďakujem za rozhovor 🙂 Verím, že inšpiroval.

Štefan Polgári

V online marketingu sa pohybuje už viac ako 10 rokov. Spoluzaložil affiliate sieť DOGNET a affiliate marketingu sa venuje na profesionálnej úrovni. Spoločne s kolegami sa snažia tento odbor na Slovensku pozdvihnúť a zapojiť čo najviac publisherov.

Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať

Akých inzerentov u nás nájdete?