ROZHOVOR: Facebook page „Priznania zlatokopiek“ a affiliate marketing

ROZHOVOR: Facebook page „Priznania zlatokopiek“ a affiliate marketing

Dnes tu máme rozhovor s netradičným affiliate publisherom. Nerobí veľké objemy, ale je to dobrá inšpirácia, ako poňať affiliate marketing na Facebooku. Ide o majiteľa a administrátora Facebook stránky Priznania zlatokopiek, ktorá má cez 74 000 fanúšikov a bežný prirodzený reach príspevkov má cca 10 000 ľudí.

Ako ťa vôbec napadlo spraviť Facebook page s tákým zameraním?
Ja som stránku v skutočnosti nevytvoril, no dostal som sa k nej keď mala necelých 9 000 fanúšikov a bola úplne neaktívna po dobu nejakého mesiaca. Stále to ale bola mladá stránka a videl som v tejto kontroverznej téme potenciál.

Kedy si s tým začal?
Tejto stránke sa venujem niečo vyše roka a pol no čo sa všeobecne FB marketingu týka, v tejto oblasti sa pohybujem dlhšie. Najprv amatérsky so zháňaním FB stránok, získavaním fanúšikov a následným predajom reklamného priestoru za pár šupov ešte možno v roku 2012. Až po dnešnú trochu viac profi úroveň, keď mám klientov, ktorým spravujem FB stránky pre ich eshopy, či firmy a weby. Trochu viac profi píšem preto, že to samozrejme zahŕňa FB pixel, lookaliky, optimalizáciu ad setov a pod. a nie len bežné statusy 🙂

Koľko príspevkov publikuješ denne? Odkiaľ ich máš?
V začiatkoch som dával 6 postov denne, robil som dosť originálov, resp. niečo som aj prekladal a pod. Teraz už obsah sám nerobím. Akurát priznania, ktoré chodia do anonymného formulára alebo do správ a k tomu nejaký ten affil a raz za čas niečo navyše. Dôvodov pre zníženú aktivitu je viacero, no hlavné sú blokácie a aktuálne trochu aj prieskumník. Bloky sú najväčším problémom, keďže s FB sa nedá komunikovať. Teda áno máte možnosť napísať odvolanie, ale to je len také, aby sa nepovedalo. X-krát mi blokli účet na 30 dní ani neviem začo.

V druhej polovici prípadov mi aspoň ukázali, za čo bolo bloknutie, no a človek sa nestíhal diviť. Keďže si fakt dávam pozor na posty, nedávam videá (kvôli copyrightom, aj keď to bežne funny stránky robia a sú v pohode), nedávam vulgarizmy, nedávam nijako odhalené telá. A on si stále niečo nájde. Dokonca sa mi to stalo asi pri troch príspevkoch, ktoré som len preložil od 9GAGu, ktorý samozrejme blok nedostal. A k tomu ešte teraz ten prieskumník. Preto sa teda tomu teraz nevenujem tak ako niekedy, keďže taký blok si už nemôžem dovoliť. Človek nemôže 30 dní používať messenger, dávať likes, pridávať príspevky na akékoľvek stránky a pod. Čiže ak máte klientov, jednoducho sa to nemôže stať.

Koľko ti to zaberá času?
Ako som spomenul vyššie, aktuálne tomu nevenujem veľa času, no ak by mala byť stránka naplno vyťažená vlastným obsahom trvalo by to cca hodinku denne.

Mal si aj nejaké “pikantné” príspevky? Prípadne nejaké výhražného charakteru? 😀
Množstvo. Avšak už aj ja osobne takéto príspevky buď nejak cenzúrujem alebo vôbec nepostujem, keďže jedine ja mám z toho potom problémy. Čo sa vyhrážok týka, najčastejšie to boli baby, ktoré chceli stiahnuť priznania keďže ich niekto v komentároch identifikoval. A ja keď som sa dostal na net mal som v inboxe 10 správ o polícii, trestnom oznámení a neviem čo 😀 Okrem toho o FB stránke písalo viacero veľkých médií, nepamätám si už aké presne ale tuším cas.sk, refresher.sk, adam.sk a iné.

Kedy si si povedal, že by si skúsil na tom zarobiť?
Od začiatku som do toho išiel s tým, že to je investícia a zároveň hobby. Vrátila sa mi prakticky hneď. Ako aby bolo jasné, samozrejme sa tu nebavíme o neviem akých číslach. Je to skôr menšia nenákladová záležitosť, ktorá nejaké eurá do výnosov prispeje 🙂 Mal som aj množstvo záujemcov o odkúpenie s najvyššou ponukou zatiaľ tuším okolo 2500€.

Aké možnosti si skúšal? Kedy a ako si sa dostal práve ku kampaniam siete Dognet?
Klasický predaj reklamného priestoru vo forme odkazov alebo návštevnosti pre rôzne weby či produkty. O dognete som vedel už dávnejšie a teda od začiatku som počítal s tým, že tie kampane tam skôr či neskôr vyskúšam.

Mal si aj nejaké iné ponuky na umiestnenie reklamy?
Viackrát sa mi stalo, že som odmietol reklamný priestor pre erotické kluby či rôzne švajčiarske podniky „pre dámy“ a pod. Väčšinou ale z dôvodu obáv o blok od FB.

Aké kampane ti najlepšie fungujú?
Čo sa priameho predaja týka najlepšie funguje spodné prádlo pre ženy, resp. feromónové parfumy. Tu som ale opäť opatrný, keďže FB napr. feromónové parfumy považuje za adult content. Vo všeobecnosti je ale dôležité trafiť svoje publikum a nepredávať im to, čo ich nezaujíma.

A aká ich forma?
Toto veľmi záleží na testovaní. Obyčajné „suché“ predajné príspevky väčšinou nemajú veľký úspech. Ak sa s tým človek ale nejako pohrá, samozrejme v rámci normy, tak zvyknú byť výsledky lepšie. Osobne som skúšal napríklad top komentáre pod populárne príspevky alebo osobnú reklamu zaobalenú do priznania. Niekedy je to nenápadné a niekedy mi dokonca priamo ľudia v priznaniach nahrajú na smeč(reklamu). Inokedy aj tá najokatejšie napísaná reklama performuje najlepšie. Čiže jednoducho treba skúšať.

Nemáš negatívny feedback od užívateľov?
Tomu sa samozrejme človek nevyhne a raz za čas sa niečo objaví ale skôr výnimočne. Ak ľudia dostávajú stále kvalitný obsah tak nejaká reklama pomedzi to ich nedonúti odlajknúť stránku. Skôr tie reklamné a nereklamné príspevky držím v nejakom zdravom pomere.

Koľko si najviac zarobil za mesiac?
Čisto z dognetu bol najlepší mesiac cca 600 eur, čiže ako som spomínal skôr žiadne brutálne sumy to nie sú a závisí to od mnohých faktorov.

Všimol som si, že affiliate statusy priebežne mažeš. Prečo?
Prevencia proti blokom od FB. Mažem priebežne nielen affil príspevky ale aj iné reklamy, či niekedy aj vyhrotenejšie funny príspevky. Tomu sa ale snažím radšej úplne vyhýbať.

Ako plánuješ smerovať stránku do budúcnosti?
Hlavne verím, že prieskumník nás už dlho nebude trápiť ale tak človek nikdy nevie. Okrem toho nemám aktuálne žiadne plány pre stránku, venujem sa skôr iným veciam a toto riešim len tak na pozadí v rámci možností.

A akú rolu v tom hrá affiliate? 🙂
Affil určite budem naďalej skúšať a vymýšľať nové cesty ako maximalizovať provízie. Samozrejme jedine s Dognetom, keďže minimálne na Slovensku podľa mojich skúseností nemá konkurenciu 🙂

Ďakujeme za rozhovor a želáme veľa úspechov 🙂

Štefan Polgári

V online marketingu sa pohybuje už viac ako 10 rokov. Spoluzaložil affiliate sieť DOGNET a affiliate marketingu sa venuje na profesionálnej úrovni. Spoločne s kolegami sa snažia tento odbor na Slovensku pozdvihnúť a zapojiť čo najviac publisherov.

Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať

Akých inzerentov u nás nájdete?