NÁVOD: landing page s 35% zhodnotením investície!

NÁVOD: landing page s 35% zhodnotením investície!

Základom dobrého publishera je kvalitný web. Samozrejme, ideálne je mať pre každú kampaň vlastný affiliate web. Ako to však urobiť čo najefektívnejšie? Pripravili sme návod, ako vytvoriť za niekoľko hodín landing page. Počas nasledujúcich 3 dní sme získali návratnosť investície na úrovni 35%!

Proces

Každá affiliate kampaň, ktorú u nás nájdete, je špecifická. Propaguje určitý produkt, eshop alebo službu. Preto je najlepšie si prispôsobiť webstránku produktu a následne využívať rôzne druhy online marketingu a získavať návštevnosť tak, aby čo najlepšie konvertovala na predaje.

Technika

Niektoré kampane, ako napríklad NaturHouse, Avon LadyCetelem, Pôžičkomat a pod. obsahujú iframe. Tak môže návštevník vykonať akciu priamo na stránke. Ostatné však vyžadujú prechod na stránku inzerenta – ideálne cez call-to-action button. Vašou úlohou je teda vytvoriť ideálny web pre spracovanie návštevníka na konverziu. Alebo ho na konverziu čo najviac pripraviť. Tejto téme sme sa venovali v článku „Pripravte návštevníka na drahší nákup„.

Systém

V rámci článku budeme pracovať s termínom „landing page“. Je to vlastne stránka, na ktorú budete získavať návštevnosť. Systémov, akým takúto stránku vytvoriť je niekoľko. Rozdiel je v tom, čo tieto systémy dokážu.

 • Samostatná stránka – ak ovládate HTML, CSS a podobné veci, viete si stránku pripraviť aj sami. Či už od začiatku, alebo si upravíte nejakú šablónu, ktorých môžete nájsť tisíce.
 • WordPress – jeden z najznámejších systémov na tvorbu stránok ponúka veľa možností ako si „vyklikať“ webstránku. Použite napríklad OptimizePress. Stačí nainštalovať WordPress a tvoriť.
 • CMS na tvorbu landing pages – v tomto článku sa budeme venovať tvorbe landing pages cez špeciálne, tomu prispôsobené systémy. My sme zvolili Instapage.com, ktorý sa nám osvedčil najviac.

Instapage

Pri hľadaní ideálneho systému pre landing page sme vyskúšali viacero riešení, no Instapage sme vyhodnotili ako najlepšie. Prečo?

 1. Systém sa dá zadarmo vyskúšať.
 2. vynikajúce prostredie na tvorbu obsahu.
 3. Obsahuje základné analytické nástroje.
 4. Umožňuje plnohodnotný A/B testing spojený s analytikou.
 5. Podporuje SEO funkcionality.
 6. neobmedzené množstvo domén, ktoré môžete pridať.
 7. Veľmi ľahko sa pripravuje mobilná verzia stránky.


Pre publisherov siete sme vybavili priamo od Instapage 20% zlavový kupón na prvé 2 mesiace predplatného Instapage! Nič vám nebráni to vyskúšať. Viac na našej kupónovej stránke

Modelový príklad projektu

Ako tému pre ukážkovú minisite sme zvolili kampaň ZelenýŽivot.sk. Predávajú kvalitné produkty a v rámci spolupráce vedia publisherom poskytnúť tovar na recenziu. Téma detoxikácie a „zeleného“ životného štýlu je dnes v móde a veľmi vyhľadávaná. Aj preto padol výber na ňu.

produkt

Analýza kľúčových slov

Inzerent ponúka veľa výrobkov. Od chlorelly, cez kolostrum až po vitamín C. Zapáčil sa nám „zelený jačmeň„. Prezreli sme si ho v Google Keywords Tool a zistili sme, že sa slová okolo tejto témy celkom vyhľadávajú. Boli to stovky dopytov mesačne, čo nám vyhovuje. Je to jedno z menej konkurenčných slov. Ostávalo už len pripraviť landing page.

screen_kw

V tabuľke vidíte počty vyhľadávaní a približná cena za klik pre dané kľúčové slovo. My sme dosiahli priemerne cca 20 – 22 centov za klik.

 

Projekt Zelenýjačmeň.org

Ako prvú sme vybrali doménu projektu. Chceli sme zhodu v kľúčových slovách. Dostupných bolo niekoľko možností, no vybrali sme „.ORG“, ktorá evokuje „organický“, teda prírodný, zdravý. Registrovali sme doménu zelenyjacmen.org a pridali ju do Instapage administrácie. Samozrejme, do Instapage si viete pridať aj subdomény alebo si vytvoriť projekt na subdoméne, napr. nejaký-projekt.instapage.com.

Tvorba obsahu

Základná idea landing page bola vytvoriť recenziu, kde produkt odprezentujeme, vyskúšame a popíšeme. Keďže je tu možnosť reálne produkt mať , mohli sme ho nafotiť a aj pripraviť video, čo je veľkou výhodou. logo_jacmenTakúto možnosť má každý publisher, ktorý má záujem o tvorbu kvalitného obsahu. Produkty vieme u inzerentov do veľkej miery „vybaviť na recenziu“. Stačí sa ozvať.

Keďže sme išli cestou, kedy posielame návštevníkov na stránku inzerenta, neintegrovali sme iframe. Do stránky sme zakomponovali niekoľko call-to-action tlačidiel. Pozor však na ideu stránky. Stránka má byť síce predajná, no má byť autentická. Nie zameraná priamo na predaj. Ľuďom chceme ukázať produkt. Ako vyzerá, ako sa používa. Vytvoriť kvalitný obsah a ukázať, že daný produkt je dobrý a hodný kúpy. Ukázať ho v návštevníkovi tak, aby ho chcel. Aby už potom nerozmýšľal či kúpiť tento, alebo nejaký z iného eshopu.


Nezabudnite, že v rámci bonusového programu máme aj zľavy na fotky z fotobaniek BIGSTOCK a depositphotos. Viac na stránke bonusov.

Kvalitný obsah a informácie

Nezabúdajte, čo by mohlo návštevníka zaujímať. Zaujíma ho kvalita, autentické informácie a materiály. A nie fotky stiahnuté od inzerenta. Čo ďalej?

 1. Video a fotografie nemusia byť profesionálne. Skôr naopak! Zachyťte produkt taký, aký je. Nepotrebujete fotoštúdio ani fotoaparát za 2000€. Stačí mobil a papier A2, aby bolo všetko jasne vidno.
 2. Nezabudnite vyzdvihnúť kvalitu eshopu. Hodnotenie Heuréky, spokojnosť zákazníkov.
 3. Píšte o produkte, vyskúšajte ho. Píšte recenziu, nie PR článok! Každý produkt má aj svoje výhody, ale aj nevýhody. Tie ľudí zaujímajú tiež.

ukazka

 

Zdroje trafficu (návštevnosti)

Ako zdroj trafficu sme si vybrali PPC kampaň cez systém Google Adwords. Nasadenie kampane je veľmi rýchle. Tiež sa dajú nakúpené kliky presne cieliť na kľúčové slová. To je rozdiel medzi Google Adwords a napríklad Facebook Ads. Pokiaľ na Facebooku si vyberáte potenciálne publikum, na Google cielite na ľudí, čo aktívne problém riešia.


V rámci BONUSOV pre publisherov siete máme aj „Kupón Google Adwords s bonusom 75€„.
Stačí si dobiť kredit za 25€ a kupón je váš! Máte teda 3x toľko financií na testovanie. Nie je na čo čakať. Lepšie sme vám to pripraviť už nemohli.

Ako začať s Google Adwords?

Práca s Google Adwords síce nie je úplne jednoduchá, no nie je to ani atómová fyzika. Samotný Google poskytuje výbornú nápovedu, kde sa dozviete všetko potrebné. Tiež sa dá zvoliť aj LIVE CHAT a prípadne sa opýtať. Naprieč internetom nájdete množstvo tutoriálov, článkov, návodov, ako na Google Adwords. Hlavne, nebojte sa toho. Prípadne môžete skúsiť nejaké školenie.

Odporúčame študijný materiál od veľkej PPC autority Petry Větrovskej. Krok po kroku vysvetlí ohľadom PPC takmer všetko a nielen pre Google Adwords.

5 vecí, na ktoré si určite dávať pri Adwords pozor

 1. Pozor na to, akú cenu ponúkate za kliknutie. Je lepšie počkať a získať denne menej, ale lacnejších klikov. Neskôr môžete pridať, no až keď budete vedieť, koľko môžete za klik na ktorom kľúčovom slove dať.
 2. Sledujte, ktoré slová konvertujú. Zapnite si v Adwords sledovanie cieľov. Uvidíte, koľko ľudí a presne z ktorého kľúčového slova urobilo akciu – konverziu. V prípade iframe to je jednoduché. No ak máte landing page podobne ako my, cieľom je kliknutie na call-to-action a prechod na stránku inzerenta. Z toho už budete približne vedieť, ktoré kľúčové slovo je lepšie a ktoré horšie. Za ktoré sa oplatí priplatiť a ktoré naopak, treba obmedziť.
 3. Pripravte viacero reklamných sád – vytvorte viacero inzerátov. Systém ich bude sám skúšať a uprednostňovať tie, ktoré majú vyššiu CTR. Pripravte ich pokojne aj desiatky. Efektívny inzerát znižuje cenu za preklik, pretože de facto pri rovnakom počte zobrazení na ňom Google zarobí viac.
 4. Sledujte presne, za aké slová platíte – niekedy sa môžu pripliesť do zoznamu aj slová, o ktoré nemáte záujem resp. nekonvertujú. Vypnite ich. Sledujte to minimálne jeden krát denne. Radšej získajte denne menej kliknutí, ale lacnejších a efektívnejších. Hlavne v úvodnej, testovacej fáze kampane.
 5. Dopĺňajte kľúčové slová – sama administrácia vám ponúkne, aké nové slová sa dajú pridať. Nebojte sa ich mať aj desiatky. Len je potrebné sledovať, ktoré konvertujú a ktoré sú relevantné. Napríklad v našom prípade je relevantné slovo „zelený jačmeň cena“, ale samostatný „jačmeň cena“ už neefektívny nie je. „Jačmeň cena“ už označuje aj jačmeň pre chov zvierat. Prípadne  „jačmeň“ je už úplne mimo cieľa, pretože označuje aj chorobu oka.
 6. Veľa článkov, návodov a informácií nájdete aj na projekte Preklik.sk


Sledovať výkonnosť PPC je veľmi dôležité. Platbou za kliknutie sa dá veľa ušetriť, no rovnako aj minúť rozpočet neefektívne. Popritom postačí len pravidelné sledovanie a zameranie sa na na konverzie a nie len kliknutia.

Zisky a náklady testovaného obdobia

Testovali sme len pár dní, aby sme vám ukázali, že to funguje. Kampaň sme zapli 10.3.2015 a ukončili 13.3.2015. Celkový rozpočet na PPC kampani 18,31€ a získané provízie za ‎24,71€! Takže to funguje! Zisk je 6,4€. Investíciu sme teda zhodnotili o 35%!

Screenshot z Dognetu

screen-dognet

Nezabudnite

V rámci BONUSOV pre publisherov siete máme aj „Kupón Google Adwords s bonusom 75€„. Stačí si dobiť kredit za 25€ a kupón je váš! Máte teda 3x toľko financií na testovanie. Nie je na čo čakať. Lepšiu možnosť len tak ľahko nenájdete.

Iné príklady landing pages

Pripravili sme pre vás pár ďalších príkladov, ktoré sme vytvorili cez Instapage.


Prečítajte si aj článok Petra Chodelku „CASE STUDY: Za 11 hodín som spustil web, ktorý vygeneroval 2 konverzie„. Je výborným doplnkom informácií, ktoré sa k nám nezmestili.

Aké kampane odporúčame na landing pages?

 • TPD.sk – veľký eshop, široký sortiment a veľa možností vybrať si efektívne a málo konkurenčné kľúčové slová
 • NaturHouse / TvojaDiéta.sk – kampane s iframe formulárom a veľmi dobrým cielením
 • Coreshop.sk / Topánky.sk – cielenie na konkrétne značky tovaru
 • každá jedna naša kampaň sa dá uchopiť a propagovať cez landing pages. Stačí si vybrať

Prípadne sledujte expirujúce domény na projekte reborn.domains a registrujte si silné domény, ktoré majú históriu a návštevnosť. Stačí si vybrať doménu, k nej príslušnú kampaň a vytvoriť landing page/minisite.

Ďalšie možnosti propagácie vašich projektov:

 1. PPC kampaň cez ETARGET – využitím kupónu získate až 50% kreditu grátis.
 2. SEO – landing page / microsite sa dá vybudovať rýchlo, SEO sa robí dlhodobo.
 3. Facebook Ads – cez Facebook sa dajú kupovať presne cielené publiká. Tak isto ako Adwords alebo ETARGET pracuje s modelom PPC.
 4. Remarketing – oslovujte návštevníkov, ktorí vás už navštívili. Stačí ich znova osloviť cez remarketing. Viac o remarketingu na Wikipedii alebo Adwords.

Na čo nezabudnite!

 • NEVZDÁVAJTE SA – pri počiatočnom neúspechu sa nevzdávajte! Treba to skúšať. Funguje to, len si musíte nájsť svoju cestu.
 • ANALYZUJTE– nezabudnite presne analyzovať. Čo prináša predaje a čo nie. Ktoré reklamné kanály, kľúčové slová a pod.
 • INVESTUJTE ČAS – investície nie sú len o peniazoch. Dajte svojim projektom svoj čas! Je to otázkou týždňov až mesiacov a nie pár hodín, či dokonca minút.
 • SME TU PRE VÁS – ak by ste mali otázky, sme tu 🙂

Ďalšie materiály

Dalšie desiatky článkov nájdete v sekcii pre publisherov. Stačí si ich prečítať. Písali sme ich pre vás!

CHCEM SA STAŤ PUBLISHEROM A ZARÁBAŤ

NÁVOD: landing page s 35% zhodnotením investície!

4.8 z 9Štefan Polgári
Štefan Polgári

V online marketingu sa pohybuje už viac ako 10 rokov. Spoluzaložil affiliate sieť DOGNET a affiliate marketingu sa venuje na profesionálnej úrovni. Spoločne s kolegami sa snažia tento odbor na Slovensku pozdvihnúť a zapojiť čo najviac publisherov.

 • Roman Melíšek

  Skuste prisposobovat obsah aj pre telefony. . Obrazky v mnohych clankoch nieje mozne zobrazit cele na vysku ani sirku. Nehovoriac o zobrazeni webu na sirku telehonu. (iphone 6). Inac skvele 🙂

  • polgari

   Ako Romasn, dakujeme za upozornenie. Kukneme sa na to 😉

 • Adam

  Super clanok! Viete mi poradit ako sledovat konverzie v pripade iFrame? Mal som pocit, ze to nejde kedze sa konverzie udeje mimo mojej stranky (vo vlozenom frame). Dakujem.

  • polgari

   Zdravicko Adam. Dakujeme za pochvalu. Niektore iframe poskytuju tzv. thank you page, kde si mozes iframe presmerovat. Teda clovek odosle iframe a potom sa presmeruje na nejaku tvoju dalsiu stranku, kde mozes mat tracking kody. Pri vacsine kampani, ktore maju iframe, sa to da nastavit. Staci si vybrat 😉

 • Dobrý deň, vysvetlite mi u PPC jednu vec. Povedzme, ze sa 1 klik na PPC zaplatim 0,50 EUR. Denne zaplatim 50 EUR za 100 klikov. Ak ziskam konverziu za 1 nakup 5% co je podla mna dost vysoka, je to 100×5% = 5 ziskanych objednavok ako affiliate. Odmena za 1 objednavku je 9 EUR a teda, 9×5 = 45 EUR, lenze mna reklama stala 50 EUR. Kde je zisk? Podla mna PPC sa pri Affiliate absolne neoplati.
  Alebo ako to vlastne je?

  • polgari

   Servus Filip, pocitas spravne, ale zaplatit 50 centov za klik je extremne vela. Za tolko sa platia klucove slova ako „hypoteka“, „bankova pozicka“ a podobne. A nie „zeleny jacmen“ a podobne, kde sa da dostat aj na 8-12 centov za klik 😉

   • Potom to potvrdzuje to, ze PPC sa oplati iba u niektorych kampani.

    • polgari

     PPC sa oplati pri kazdej kampani, ak je spravne nastavene ako kampan, tak landing page 😉 Pri napriklad financiach mas vyssiu cenu za klik, ale zase ja vyssiu proviziu.

     To, ze sa to da nezmanena, ze to je lahke. Niekde to je lahsie, niekde tazsie. Tento clanok hovori o ten lahsej ceste a tematickej oblasti.

     • Tak skúste napísať aj článok o tom ako správne kampaň nastaviť pre vyššie ceny za klik. Alebo to je know-how každého publishera?

     • polgari

      To uz je velmi tazke od publisherov ziskat. Hlavne tych, co robia PPC, lebo by si ihned postavili desiatky konkurentov, zvysila sa cena za klik a bolo by po srande.

      Urcite vsak odporucam to, urobit si landing page a ten do nekonecna A/B testovat a zamerat sa long-tail KW. Tie su lacnejsie, zistovat, ktore fungovali a ktore nie. Je to o analytike o nicom inom 🙂

     • Veď práve som sa zameral na long-tail KW, ale cenu mám vyše 3 EUR za klik. Lebo platí jedno. Čím je KW špecifickejšie, tým je konkurencia vyššia a cena tiež vyššia. Prečo? Lebo platí, väčšia pravdepodobnosť že zákazník nakúpi. O tom to je.

     • polgari

      o akej oblasti hovoríme? Ja by som v nijakej oblasti viac ako 1€ za klik nedal 🙂

     • To je jedno. Ale v tomto prípade by sa reklama ani nezobrazila 😀

     • polgari

      tak potom treba najst ine PPC 🙂 Facebook, alebo optimalizovat RTB CPM traffic 🙂

     • Facebook je nevhodny. Robim pokusy a skusam vseliako optimalizovať reklamy aby som dostal vyššie CTR, tym padom za nizsiu cenu dosiahnem lespiu poziciu na adwords. Potom pride na rad testovanine webu.

     • polgari

      no, robit to paralelne je efektivnejsie. Existuju automaticke A/B testovacie tooly. Ja by som ladning page riesil cez instapage.com, kde maju fakt dobre zvladnuty A/B testing.

     • Dakujem 🙂

     • Vladimir Nahalka

      Na facebook s reklamou ani nechoď, ja som tam utopil dosť eur a nič z toho, celkovo je podľa mňa platená reklama pre začiatočníka absolútny nezmysel. Ja som takto utopil dosť peňazí takže to už radšej ani neskúšam….radšej vysolím peniaze za do dobrý článok….

     • polgari

      Dobry clanok nikdy nie je zly 🙂

     • Vladimir Nahalka

      mimo to celé som ešte chcel niečo napísať.,. Na FB sa ľudia chodia ľudia zabávať na blbostiach, kto chodí hľadať výrobky alebo recenzie na FB? nikto ! takže tie prekliky ktoré tam získaš nemajú žiadnu hodnotu, lebo to len znudenci klikajú na všetko čo im príde pod ruku….. ináč na FB sa mi podarilo za 4.97 eur získať 1336 kliknutí na web….(konverzia ani jedna )

     • polgari

      no, tak to sa mi prosim ozvi na polgari@leadmedia.sk, vymyslime spolupracu na jednom projekte, kde hladame pomoc s FCB PPC.

     • Vladimir Nahalka

      pozri a čo z toľkých klikov keď sa ľudia už neprekliknú cez bannery ďalej???pozri mail a keď uvidíš čo je to za blbosť sám sa zasmeješ

     • FB je dobrý ale iba pre určitý okruh oblastí podnikania. Mometálne sa trápim s AdWords a pomaly začínam byť z toho zúfalý. Za dnes 262 zobrazení, miera prekliku 2,29% z toho 1 reklamná skupina 1,27%, druhá 3,11%. Celom 6 kliknutí a cena? 18,39 USD !!! Samozrejme konverzia žiadna. Na jedno keyword sa za cenu pod 4,49 USD ani reklamna nezobrazí. Najnizsia cena 2,13 za preklik na ostatne keywords. Cim specifickejsie tym samozrejme je keyword drahšie.

     • Vladimir Nahalka

      počuj ale na google adW musíš byť podnikateľ či?…ja som to chcel skúsiť ale mi to hodilo že len komerčné využitie reklamy

     • No neviem, ja som sa registroval ako živnostník. Ale proste sa zaregistruj a miesto mena firmy zadaj svoje meno. Malo by to fungovať. ICO a DIC som nezadaval.

     • Vladimir Nahalka

      no neviem… ako to je…možno by teraz Števo vedel poradiť ale momentálne si asi čáta horoskop na tento týždeň 🙂

     • Vladimir Nahalka

      a čo je to za web…..pošli mi link na mail jimmyaffil@azet.sk

     • OK, posielam. Ale nie je to affiliate.

     • Vladimir Nahalka

      fúúú ha…..tak to si ma dostal 🙂 myslel som že sa jedná o SVK projekt…

     • Práveže ide o zahraničný projekt. V AdWords ide vlastne o správne nastavenie kampane. Nie je to ľahké. 90% je nastavených zle a neprinášajú zisk. Čím lepšiu máš kampaň tým viac ľudí na ňu klikne a tým dostaneš lepšiu pozíciu. Ono to má svoj hodnotiaci model. Lenže problém je v tom, že keď to máš úzko špecifikovné, tak je aj menej zobrazení aj menej klikov ale väčšia pravdepodobnosť konverzie. Čiže kolelečka vylaďuješ reklamy, zvyšuješ mieru prekliku a potom vylaďuješ web a zvyšuješ pravdepodobnosť konverzie.

     • Vladimir Nahalka

      No….hmm….skús pokukať ešte http://www.vetrovka.cz/ppc-prakticky
      je tam hodne článkov možno sa k niečomu dopracuješ

     • Dík, pozeral som to, nič také tam nie je. Ja mám jednu zahraničnú knihu, a asi najlepšie čo je na trhu. Ale ešte ju nemám celú prečítanú 😀

Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať

Akých inzerentov u nás nájdete?