Ako robiť obsahové weby postavené na affiliate

Ako robiť obsahové weby postavené na affiliate

Článok nižšie je preklad rozhovoru s rumunským pubisherom Mihai Croitoru, ktorý sme pôvodne publikovali na RO blogu.

Affiliate v Rumunsku má stále nevyužitý potenciál. Aby sme lepšie porozumeli ako funguje, aké má silné a slabé stránky a čo v rámci neho znamená vytvárať kvalitný obsah, oslovili sme Mihai Croitoru. Rozhovor si prečítate nižšie.

Na affiliate trhu sa pohybuješ viac ako 15 rokov. Aké to bolo v minulosti?
Afiliate trh, tak ako celá IT a ecommerce sféra, sa vyznačuje neustálymi zmenami a rýchlym tempom. Stále musíte byť flexibilný a inovatívny, aby ste dosahovali rast, vyšší príjem či pridanú hodnotu ako publisher.

Prečo si sa rozhodol v tejto oblasti zotrvať a nevybral si sa iným smerom?
Odkedy som objavil affiliate, vychutnávam si slobodu a flexibilitu, ktorú mi prináša.

Môžete pracovať prakticky z akéhokoľvek miesta a kedykoľvek, stačí vám len pripojenie na internet. Napríklad, odpovede na vaše otázky som odosielal z pláže na Filipínach, kde je príjemných 28 stupňov. Toto bola pre mňa vždy veľká motivácia, fixný pracovný čas v kancelárii mi nevyhovuje.

Aké sú silné a slabé stránky affiliatu v Rumunsku?
Ako slabé stránky vnímam nevyspelosť trhu a to, že je malý. Plus, slabú dôveru niektorých inzerentov v affiliate ako výhodný marketingový kanál, z ktorého môžu profitovať.

Serióznym obchodom, ktoré pochopili, že musia s publishermi zaobchádzať ako s partnermi, takáto forma spolupráce vynáša a aj vynášať bude.

Silnou stránkou pre mňa je, že môžem vytvárať obsah s tým, že rozumiem požiadavkám miestnych zákazníkov, a som si vedomý rastúcej konkurencie affiliate sietí a výhodou neustáleho rastu, keďže trh ešte nie veľmi presýtený ani vyspelý.

Obsahový affiliate si vyžaduje čas, kreativitu, ale aj správny výber produktov. Ako to zvládaš všetko?
Vždy sa snažím prilákať na moju stránku návštevníkov tým, že im poskytujem relevantné informácie, aby si mohli vybrať ten správny produkt čo najjednoduchšie.

Pri odporúčaných produktoch sa snažím vyberať dobrý pomer ceny a kvality, pričom nekvalitné produkty neodporúčam, hoci majú často lákavejšiu cenu.

Ako by mal podľa teba vyzerať kvalitný obsah?
Podľa môjho názoru kvalitný obsah by mal byť vizuálne prehľadný, informatívny a dobre štruktúrovaný. Ja vždy píšem pre mojich čitateľov, nie pre vyhľadávače. Verím, že pokiaľ ste úprimný a ponúkate informácie k veci, vaše publikum to ocení a vy im tak pomôžete nakúpiť informovane.

Ako vnímaš affiliate marketing v Rumunsku?
Affiliate marketing v Rumunsku sa za posledné roky posunul vpred. Stále však ešte nedosiahol úroveň vyspelého a profesionálneho trhu.

Treba popracovať na férovosti a väčšom zaangažovaní na stranách inzerentov, affiliate sietí aj publisherov.

Čo hovoríš na skúsenosť s affiliate sieťou Dognet? (Čo si si myslel na začiatku a ako to nakoniec vypálilo?)
Zo začiatku som bol skeptický, bola to predsa len nová sieť, ale zostal som príjemne prekvapený skvelými affiliate programami a serióznou prácou tímu voči všetkým zainteresovaným stranám. Len tak ďalej!

Aké sú silné a slabé stránky spolupráce so sieťou Dognet?
Za prednosti siete Dognet považujem jej profesionálny prístup a serióznu prácu. Ako nevýhodu vnímam pomerne fragmentované a ťažkopádne administračné rozhranie, ale v podstate je funkčné a na tom predsa v konečnom dôsledku záleží najviac.

Myslíš, že affiliate má v Rumunsku budúcnosť?
Samozrejme. Rumunský ecommerce je na vzostupe a affiliate marketing je skvelým kanálom pre tých, ktorí to myslia vážne a chcú dosahovať dlhodobé výsledky.

Čo by si odporučil tým, čo sa chcú venovať obsahovému affiliatu?
Ak sa chcete venovať obsahu, robte ho kvalitne a nezabúdajte, že pri jeho tvorbe treba byť trpezlivý. Výsledky sa dostavia neskôr ako pri inej forme promovania, ale táto časová investícia sa vám vráti. Veľa šťastia!

Cosmina Tcaciuc

Affiliate Manager for Romania

Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať

Akých inzerentov u nás nájdete?