Ako na organickú návštevnosť? Zdroje návštevnosti pre affil weby I.

Ako na organickú návštevnosť? Zdroje návštevnosti pre affil weby I.

Radšej škaredá stránka a veľa trafficu ako krásna stránka a žiadny traffic. V dnešnom článku sa preto zameriam na traffic. Získanie návštevnosti je celkom široký pojem a preto začnem s organickou návštevnosťou. Organická návštevnosť je prirodzená návštevnosť z vyhľadávačov a pod skratkou SEO rozumieme optimalizáciu pre vyhľadávače.

SEO – Search Engine Optimization

Najlepším zdrojom návštevnosti je návštevnosť z vyhľadávačov. Okrem toho, že tento typ trafficu je zadarmo, viete na svoju stránku získať ľudí, ktorí majú záujem priamo o to, čomu sa venujete. No dostať sa na prvé pozície nie je sranda (záleží od segmentu). Tu začína mágia, ktorou disponujú SEO špecialisti, ale aj mnohí publisheri. Neraz sa stalo, že publisher mal lepšie pozície ako inzerent.

Content marketing

Pre SEO je veľmi dôležitý kvalitný content. Pokiaľ sa vám podarí dosiahnuť stav, kedy máte na podstránkach vyššiu návštevnosť ako na homepage, vyhrali ste (samozrejme bez cielenia plateného trafficu na landing page 😀 ). Dajte návštevníkov kvalitný obsah a budú ho sami zdielať. Ak sa obsah stránky dlhodobo nezmenil, Google môže považovať stránku za neaktuálnu. Preto povoľte na článkoch komentáre a získate tým nový obsah zadarmo. Pri písaní obsahu sa držte týchto pravidiel:
  • nerobte PR, zamerajte sa na problémy zákazníkov. Ak niekto hľadá „vypadávanie vlasov“, tak je blbosť mu hneď v prvej vete hodiť odkaz na produkt. Treba mu najprv vysvetliť, prečo mu tie vlasy padajú, čo to ovplyvňuje, ako proti tomu môže sám bojovať a potom mu môžete ponúknuť nejaké produkty
  • obsah musí byť tvorený „jazykom“ vášho publika
  • použite relevantné obrázky a fotky
  • referencie a hodnotenia iných zákazníkov zvyšujú konverzný pomer. Pozrite Heureku, fóra, Facebook. Určite niečo nájdete.
  • nebojte sa hovoriť o negatívach produktu/služby. Pokiaľ bude váš obsah propagovať všetko len v superlatívoch, nebudete pre ľudí dôveryhodným zdrojom.
POZOR! Dajte si záležať na kvalitnom a pútavom nadpise článku. Nepíšte príliš všeobecné nadpisy článkov. V článkoch a na landing pageoch nezabudnite na CTA prvky, ktoré vyvolávajú akciu u návštevníkov.  

Dajte vášmu odkazu ten správny text

Meta description tag nie je veľmi dôležitý pre SEO pozície, avšak vie spraviť obrovský rozdiel v preklikovosti odkazu. Používateľ uprednostňuje odkazy, ktorých popis dáva zmysel a dôvod kliknúť na odkaz. Nezabudnite v popise použiť kľúčové slovo. Dĺžka meta description tagu by mala byť 150 až 160 znakov. Ako to vyzerá? V hlavičke zdrojového kódu stránky nájdete takýto tag:
<meta name="description" content="This is an example of a meta description.">
Nechce sa vám pozerať zdrojový kód? Nevadí. Nainštalujte si rozšírenie do prehliadača a zobrazte si všetky SEO dáta o vašej stránke! Ja osobne používam Meta SEO inspector do Chromu. Rozšírenie pre Chrome na sledovanie meta tagov     Dajte si naozaj záležať na SEO a pre každú stránku a článok poctivo vyplňte popis (meta description). Ak tento popis nevyplníte, Google bude brať prvý text na stránke a potom môžete dopadnúť aj takto: Príklad zlého meta description Už sa vám stalo, že pri zdieľaní stránky na sociálnych sieťach sa zobrazil iný obrázok alebo nič nehovoriaci text? Nastavte si meta tagy pre sociálne médiá!  

Nezabúdajte na obrázky. Majú byť originálne a s popisom.

Čo by to bolo za stránku, ak by na nej nebol obrázok, že? Pre svoje affil stránky využívam free fotobanky. Problémom však je, že tieto fotky sa nachádzajú na XY ďalších weboch a Google potom nepovažuje moje obrázky za originálne. Čo s tým? Keď nemáte možnosť nafotiť svoje vlastné fotky, tak aspoň upravte tie stiahnuté. Ako upraviť obrázok za 3 minúty:
  • pokiaľ priamo na obrázku nie je text, môžete obrázok horizontálne otočiť (flip)
  • vystrihnite z obrázka tú časť, ktorá je pre váš článok dôležitá
  • použite filter – zmeňte odtieň obrázku (poprípade pridajte gradient), zmeňte kontrast,…
  • pridajte do obrázku text
Zdroj pôvodného obrázka: https://www.pexels.com/photo/woman-phone-call-working-work-space-29594/   Nezabudnite na popis (alt tag). Google nevie čítať obrázky. Vyššie spomínané rozšírenie do Chromu vás upozorní aj na obrázky bez popisu. 😉
<img src="https://www.vasadomena.sk/obrazok.jpg" alt="Toto je popis obrázku" />
 

Aký plugin pre WordPress?

Na internete nájdete kopu článkov na tému „Best SEO plugin for WordPress“. Ak sa vám to ale nechce Googliť, odporúčam vám jeden z týchto dvoch: Yoast SEO alebo All in One SEO Pack (tento používam ja osobne). Pre SEO však vždy používajte iba jeden plugin, inak sa budú dáta neustále prepisovať, čo nebude pre rýchlosť vášho webu optimálne. 😉 Pre content marketing plugin neexistuje. Obsah si musíte napísať sami alebo nájsť skvelého copywritera.   Viete kde sa skrývajú skvelí copywriteri? Napíšte nám tip do komentáru. 😉
Katka Novotná

Viac ako dva roky som pracovala na pozícií e-commerce marketér a zvyšovala som obraty rôznym eshopom. Niektoré z nich sa vyšplhali až na Shop Roku (ocenenie od Heureka.sk). Mám skúsenosti s PPC Adwords aj Facebook. Analytics mi je veľmi blízky. Pre reklamnú agentúru Wiktor Leo Burnett som pomáhala s UX/UI webových projektov a aplikácií pre veľkých klientov. Vo voľnom čase tvorím webové stránky založené prevažne na WordPresse.

Zarábajúci affiliate web
E-book zadarmo

Zarábajúci affiliate web

Už len jeden krok vás delí od získania e-booku, ktorý vám ukáže cestu k zarábaniu na webe formou affiliate marketingu

Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať

Akých inzerentov u nás nájdete?