10 zásad pri plánovaní affiliate kampane pre mediálne agentúry
medialky

10 zásad pri plánovaní affiliate kampane pre mediálne agentúry

V .dognete sme už párkrát plánovali a pripravovali kampaň v spolupráci s mediálnymi agentúrami. Tie zastrešujú často kompletnú komunikáciu inzerentov (klientov) a v komunikačnom mixe sa už začínajú vyskytovať aj CPA, resp. affiliate kampane. Čo však zohľadniť a nezabudnúť pri plánovaní? Stačí myslieť na 10 základných zásad affiliate kampane pre mediálne agentúry.
 • Odlišnosť – Affiliate kampane sú úplne odlišné od CPC alebo CPM kampaní.
 • Spustenie a aktivita – Jedna z najdôležitejších vecí je fakt, že affiliate kampaň sa nedá „zapnúť“ jedným klikom a ďalším zase vypnúť. Kampaň potrebuje čas na rozbehnutie – musí si nájsť svojich publisherov (majiteľov webových stránok). To často trvá aj viac ako mesiac.
 • Timing – Kampane sa neplánujú na pár týždňov, či mesiac „skúšobnej“ prevádzky. Kampani je potrebné dať kúsok času na rozbehnutie, a to či už v sieti alebo v prípade samostatného programu. Preto je vhodné plánovanie na viac ako 6 mesiacov. Tak isto v prípade rozhodnutia o pozastavení kampane je potrebných aspoň 10-15 pracovných dní na informovanie publisherov. Až potom sa môže kampaň úplne vypnúť.
 • Budgeting – Pri kampani nie je správne stanovovať exaktný budget hlavne kvôli tomu, že kampane majú long-timeový záber. Je presne určená cena za akciu, čo je hlavne z obchodného hľadiska veľmi efektívne. Je síce možné vyčleniť orientačný budget, no dá sa len veľmi ťažko presne definovať, ako publisheri na kampaň zareagujú. Klient platí len za realizované akcie, neplatí paušál ani nič podobné. Preto by sa financie na „akcie“, ktoré požaduje, mali nájsť stále. Stále vie, že dostane presne to, čo chce, a vie to využiť.
 • Akcie – S inzerentom si presne definujte, aké akcie očakáva a čo je považované za akciu.
 • Provízie – Klient stále presne a exaktne vie, koľko môže za určitú akciu dať. Či už to je percento z predaja, vyplnenie formulára a podobne. Stále je dobré určiť hneď vrchnú hranicu možností, aby sme vedeli v rámci kampane publisherom ponúknuť čo najvyššiu čiastku za akciu a aby boli dostatočne motivovaní. Ak sa cena nadhodnotí, inzerentovi sa kampaň neoplatí. Naopak, ak sa rozhodne šetriť, kampaň nebude mať úspech, pretože publisherom sa nebude vyplácať používať ju.
 • Zoznam publisherov – Affiliate siete a aj .dognet nemá exaktný zoznam webov, kde sa kampaň bude zobrazovať. To je tiež rozdiel medzi použitím CPM alebo CPC systémov. Je to podobné, ako keď sa nasadí kampaň v obsahovej sieti Google Adwords. Tiež sa presne nevie, kde bude inzerát zobrazený.
 • Zobrazenie kampane – Na rozdiel od CPM a CPC systémov záleží plne na publisherovi, či kampaň využije alebo nie. Ak je teda odmeňovanie nastavené chybne, kampaň bude mať nízku úspešnosť.
 • Kontrola – Sprostredkované akcie sa dajú kontrolovať a schvaľovať ako manuálne, tak automaticky. Stále však platí, že inzerent určuje, za čo platí a v ktorom kroku vzniká nárok na províziu.
 • Schvaľovanie publisherov – Kampaň je možné aj uzavrieť a následne manuálne schvaľovať publisherov. Tým sa dá teoreticky kontrolovať to, kde a na akých portáloch sa kampaň zobrazuje. Tento model však neodporúčame, pretože značne obmedzuje kampaň a odrádza publisherov. Klient (inzerent) platí len za akcie, teda nie je prioritné, kde sa reklama zobrazuje. Samozrejme, podmienky siete nedovoľujú SPAM, umiestňovanie na nevhodných a nelegálnych stránkach. Ak by sa pri kampani zistilo, že publisher umiestnil kampaň na nevhodnú stránku, ihneď by sme tento stav riešili.
 • Existuje ďalších niekoľko faktorov, ktoré radi preberieme pri plánovaní osobne. Stačí sa ozvať.
Affiliate a CPA kampane sú veľmi efektívne. No skôr ako budget, timing, schvaľovanie webov a podobné veci, ktoré sú dôležité pri CPM a CPC kampaniach, je potrebné sledovať proces a ohodnotiť správne akciu. S tým vám veľmi radi pomôžeme.
Štefan Polgári

V online marketingu sa pohybuje už viac ako 10 rokov. Spoluzaložil affiliate sieť DOGNET a affiliate marketingu sa venuje na profesionálnej úrovni. Spoločne s kolegami sa snažia tento odbor na Slovensku pozdvihnúť a zapojiť čo najviac publisherov.

Affiliate marketing pre e-shopy
E-book zadarmo

Affiliate marketing pre e-shopy

Už ste iba jeden krok od e-booku, ktorý vám pomôže získať kľúčové informácie o správnom nastavení a fungovaní vašej affiliate kampane

Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať

Akých inzerentov u nás nájdete?