Ako začať s affiliate marketingom

Ako začať s affiliate marketingom

Ako sa stať úspešným publisherom?

Čo je to affiliate marketing asi nemusíme nejak extra predstavovať. U nás na blogu je celkom obsiahly článok na tému affiliate marketing a network. Dozviete sa tam základy a ako vlastne tá online reklama funguje.

Pre rýchlu navigáciu odporúčame

Krátke video na vysvetlenie:


Vyhnite sa “zárobkom na internete”

Na internete je celá kopa možností ako si zarobiť na internete. Od klikania na bannery, dostávanie mailov, hrania rulety… Ak pristupujete k tomu takto, nájdete viaceré veľmi neefektívne až intergalakticky neefektívne spôsoby, ako zarobiť. 

Nájsť môžete aj reálnu “prácu”, za ktorú môžete dostať aspoň trocha adekvátnu odmenu. Môžete písať články, stať sa ambasádorom online hry a pod. Možností je vcelku dosť, no pre tých, čo to myslia naozaj vážne a majú záujem aj o polopasívny príjem, odporúčame začať práve s affiliate marketingom.

 

Čo je to vlastne ten affiliate marketing?

Predstavte si dvoch ľudí – Zuzku, ktorá má obchod s topánkami a Petra, jej kamaráta. Zuzka chce, aby jej do obchodu chodilo viac ľudí a tak poprosí Petra, aby skúsil osloviť jeho kamarátov a kamarátky. Peter dostane od Zuzky letáky a začne ich rozdávať svojim známym. Keď niekto príde do Zuzkineho obchodu s letákom od Peťa a nakúpi, Peter získa vopred dohodnutú províziu z predaja. Môžeme to nazývať aj provízny predaj.

Ak takýto typ predaja realizujeme online, volá sa to affiliate marketing. Zuzka je inzerent, Peter je publisher, leták je cookies.

 

Technické fungovanie

Affiliate marketing funguje na báze jedinečných linkov (adries). Každý publisher má svoju vlastnú linku/adresu, na základe ktorej sa identifikuje. Keď sa niekto „preklikne“ a urobí nákup, publisher získava províziu. Adresy získate po registrácii do siete. Každá kampaň má vlastné bannery a affiliate linky. Vyberte si kampaň a váš jedinečný link umiestnite na váš web, soc. siete, newsletter,…

Sledujte tento proces:

vyber-kampane

Vyber kampane a klik na zoznam bannerov

 

filter

Získanie affiliate odkazu

 

Ako začať krok po kroku

V prvom rade si treba premyslieť, ako budete kampaň/inzerenta propagovať. Či si vytvoríte webovú stránku, skupinu na Facebooku, fan page, databázu kontaktov na ktorú budete posielať newsletter,… V administrácií nájdete odkazy a bannery, ktoré môžete používať pri propagácií. Ich použitie je čisto na vás.

Kde všade sa dá použiť affiliate?

  • na blogu (osobnom, recenznom,… )
  • na online magazínoch
  • na soc. médiách (Facebook, Twitter, Linkedin, Pinterest, Instagram,…)
  • pomocou direct mailingu
  • na skoro všetkých webových stránkach

Môžete napr. písať recenzie. Stačí ak tam pridáte váš vlastný odkaz z administrácie a budete získavať provízie za nákupy, ktoré ste sprostredkovali. Ďalšie nápady nájdete v článku Affiliate marketing pre bežného užívateľa.

 

Dve cesty pre vytvorenie webu

Ako si teda vytvoriť webovú stránku? Prvou možnosťou je tvorba webu od začiatku. Teda kúpiť hosting, doménu a začať. Ak nemáte financie, skúste free hosting. Na doménu si nainštalujete nejaký administračný systém, napríklad WordPress a postupne si webstránku krok po kroku vytvoríte. Samozrejme, môžete si webstránku urobiť aj úplne samostatne cez HTML, CSS, ale to odporúčame už len pokročilejším užívateľom.

Jednoduchšia možnosť je si vytvoriť web cez službu, ktorá sa na to špecializuje. Osobne odporúčam Webnode. Má jednoduché ovládanie a poskytuje riešenie aj úplne zdarma. Neskôr môže publisher prejsť na platenú verziu. Tá ponúka platenú doménu, krajšie šablóny a pod. Celkovo sa služba veľmi ľahko ovláda a aj úplný začiatočník pochopí, čo a ako.

Ako začať s affiliate marketingom

4.8 z 12Štefan Polgári
Štefan Polgári

V online marketingu sa pohybuje už viac ako 10 rokov. Spoluzaložil affiliate sieť DOGNET a affiliate marketingu sa venuje na profesionálnej úrovni. Spoločne s kolegami sa snažia tento odbor na Slovensku pozdvihnúť a zapojiť čo najviac publisherov.

Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať

Akých inzerentov u nás nájdete?